Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
174 posty 1104 komentarze

Rozmaitości seniora Varsa

Vars - Doświadczony długim życiem na Zachodzie, widzę zza Atlantyku sprawy w Polsce i na świecie często inaczej niż wielu rodaków.

Nie Polska w Potrzebie, lecz Polska Wielki Projekt!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przyznam szczerze, że od czasu otwarcia kart przez NE z prawdziwym zamiarem zakładania "doskonalszej" siły politycznej niż PiS, mocno się zniechęciłem i nawet zawiesiłem uczestniczenie w nim.

Nie będę powtarzał swoich tez i opinii, zdobytych przez 50 lat życia i uczestniczenia w życiu prawdziwie demokratycznego kraju jakim jest Kanada, a których trzymam się tutaj od początku. Powtórzę tylko, że Prawo i Sprawiedliwość pod przewodnictwem p. Jarosława Kaczyńskiego jest JEDYNĄ siłą zdolną do rzeczywistych i niezbędnych zmian w obecnym PRL-bis. Zdaję sobie sprawę z pewnych niedoskonałości w tej partii, lecz jeszcze bardziej z niemożliwości zmian bez jej udziału. Dziwię się, że wielu z Was myśli nielogicznie, jeżeli to jest to... ;-)

Nieufnie patrzę na intencje osób zakładających nowe ugrupowania wśród narodowych, prawicowych, patriotycznych środowisk, a jednym z nich stał się NE. Być może kierują się oni szczerymi intencjami, ale niewątpliwie robią to ze szkodą dla głównej siły opozycyjnej jaką jest PiS. Jeżeli przed wyborami chcą oni rzeczywiście dobra Polski to powinni starać się werbować ludzi z PO, PSL, SLD itp. ugrupowań oportunistów z komuszym rodowodem. W przeciwnym razie powinni być ignorowani przez trzeźwo myślących, tak jak zdrajcy z PJN. 

Osobom mającym inną opinię na ten temat odpowiem krótko: jeżeli DOBRO Polski leży Wam na sercu to przed nadchodzącymi wyborami zaprzestańcie szkodliwych swoich inicjatyw i stańcie murem za Prawem i Sprawiedliwością. Dopiero po wygranych wyborach, z większościowym rządem PiS, będzie czas na ulepszanie. Nie teraz, Panie i Panowie, albo... "towarzysze".

//rebelya.pl/discussion/29900/j-kaczynski-na-otwarcie-prezydencji-specjalnie-dla-rebelyapl-i-klubu-jagiellonskiego/#Item_0

//www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1EXN9iBj6-A#at=239

KOMENTARZE

 • @BłękitnyOceanistniej
  Nigdy nie mów NIGDY. Po wygranych wyborach przez PiS, Kolego, możesz idealizować i realizować.
 • Witam - TYLKO JAROSŁAW KACZYŃSKI! ONLY JAROSLAV KACZYNSKY!!
  Moc jest z nami, a trupy polityczne za parę miesięcy wrócą do poczekalni i znowu będą kontestować
  w tym miejscu wypowiem się co sądzę o Panu Szeremietiewie: jako osoba ewidentnie pokrzywdzona przez Komorra mógł nagłośnić swoją krzywdę w okresie kampanii wyborczej
  a co on zrobił? zaproponował coś PiS-owi? nie było odzewu? a z kim rozmawiał?
  a czy Pan Szeremietiew jest aż tak biedny żeby na własny koszt nie opublikować w mediach wyroku uniewinniającego oraz słów Komorra, że wycofa się z polityki? ja bym się kuźwa zapożyczył żeby tylko wyrok wypłynął na szersze wody
  to samo z cynglami z GW
  zasłanianie się kosztami i terminami, to jak na polityka, który chce mieć coś do powiedzenia na polskiej scenie politycznej, jest żenujące
  mieć w ręku dynamit i rzucać kapiszony?
 • @gallux
  Naprawdę chcę wierzyć w dobre DLA POLSKI intencje panów liderów Nowego Ekranu i p. Szeremietiewa również, lecz długie doświadczenie życiowe i wyciąganie wniosków z FAKTÓW, niestety, na to mi nie pozwala.

  Dziękuję za dotychczas nieznane mi wiadomości.
 • v@rs - blogujący PRZYJACIELU z Kanady :)
  Witam o poranku!
  7.25 - w Warszawie mżawka i szaruga drugiego dnia PREZYDENCJI.
  Przed chwilą przeczytałem, że PWP - Polska Wielki Projekt i PwP - Polska w Potrzebie to PROJEKTY KONKURENCYJNE.
  Osobiście mam odmienne zdanie. Działania AAO - aktywizujące aktywność obywatelską nie są pomysłami "o sumie zerowewj", a grami "o wartości dodanej".
  To oczywiście uproszczenie, ale pamiętam taki opis z przed lat dwudziestu:
  "[...] Podstawą działań jednostek i koalicji są indywidualne rachunki zróżnicowanych interesów i celów, nakładów i korzyści, związanych, z pojęciem kooperacji pozytywnej lub negatywnej. Ważną rolę odgrywają także emocje." (źródło:Włodzimierz Piotrowski - 1990!)
  Upraszczając tę naukową nowomowę powiem, że:
  "[...] Podstawą jest być CZŁOWIEKIEM.".
  W PWP i PwP realizują się Polacy "z DOŻYNANEJ WATAHY"."Stare" i "młode" WILKI "nie muszą się zagryzać" :)
  Zdradzę więcej... Powinny się uczyć razem "jak przeżyć!".

  -"Niesforne Dziecię Gutenberga".

  -"Niesforne Dziecię Gutenberga"
 • "Prawdy" objawione?
  "Powtórzę tylko, że Prawo i Sprawiedliwość pod przewodnictwem p. Jarosława Kaczyńskiego jest JEDYNĄ siłą zdolną do rzeczywistych i niezbędnych zmian w obecnym PRL-bis"

  Kto jest autorem owego dogmatu?
  Za stary juz jestem, na nauki nowej ewangelii.

  I mantra na nowo:
  "Być może kierują się oni szczerymi intencjami, ale niewątpliwie robią to ze szkodą dla głównej siły opozycyjnej jaką jest PiS".

  Myślenie - logika autora jest dowodem na to, że tworzenie siły politycznej na prawicy jest ostatnim ratunkiem dla Polski.
 • @Vars
  Myślimy podobnie, czemu dałem już wyraz na blogu.

  Po namyśle postanowiłem jednak obserwować nową inicjatywę bez emocji, traktując ruchy na Nowym Ekranie jako swoiste laboratorium demokracji.

  Cóż, pożyjemy - zobaczymy. To niezwykle interesujący eksperyment socjologiczny. Jeżeli się nie mylę, pojawi się w najbliższych trzech miesiącach sporo "materiału" faktograficznego, z którym da się, poprzez obserwację i analizę, popracować nad wyeliminowaniem błędów przy tworzeniu Ruchu Społecznego już po wyborach parlamentarnych. Pewnie nie będzie to już Ruch wspierany przez PwP i Nowy Ekran, ale to mało ważne.

  Pozdrawiam
 • Vars - polecam tekst z GP
  Już w przyszłym miesiącu poznamy rezultaty tajnego śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w sprawie związku byłego szefa WSI – kontradmirała Kazimierza Głowackiego – z nielegalnym handlem bronią w latach 90. Mimo śledztwa i 70 lat na karku Głowacki wcale nie myśli o emeryturze: prowadzi działalność gospodarczą i utrzymuje kontakty z... dawnymi działaczami podziemia antykomunistycznego.


  Głowacki (ur. 1940) był szefem Wojskowych Służb Informacyjnych w latach 1996–1997. W roku 2006 prokuratura postawiła mu (i gen. Konstantemu Malejczykowi) zarzut korupcyjnego przekroczenia obowiązków służbowych. Chodzi o ujawnioną przez „Rzeczpospolitą” i opisaną szeroko w raporcie z weryfikacji WSI sprawę nielegalnego handlu bronią z gangsterami i terrorystami. „Na przełomie 1991/92 r. WSI wypracowały tzw. koncepcję organizowania kontrwywiadowczej ochrony produkcji broni i monitoringu obrotu specjalnego przez polskie firmy. [...] W istocie zamiast monitoringu autorzy tej koncepcji – K. Malejczyk i K. Głowacki (obaj byli w swoim czasie oficerami Oddziału Y Zarządu II) – za zgodą gen. Izydorczyka (uczestnika kursu GRU) dążyli do udziału w tym rynku i kontroli nad nim przez wojskowe służby specjalne” – czytamy w raporcie likwidatora WSI Antoniego Macierewicza. Jak podał PAP, Malejczykowi i Głowackiemu grozi do 10 lat więzienia.

  GRU, PZU, Rosjanie i PGE

  W 1999 r. Kazimierz Głowacki przeszedł w stan spoczynku. Zakończył tym samym długoletnią pracę – nie tylko dla III RP, ale i dla okupujących Polskę komunistów. Należy bowiem przypomnieć, że kontradmirał – zanim został szefem WSI – działał m.in. w Zarządzie II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, czyli komunistycznym wywiadzie wojskowym, oraz w elitarnym oddziale Y, którego członkowie szkoleni byli przez sowieckie służby specjalne (KGB i GRU).

  Po zakończeniu służby kontradmirał – podobnie jak wielu jego kolegów z komunistycznych służb specjalnych – zajął się biznesem. Jego kariera rozkwitła za rządów SLD (2001–2005). Głowacki pełnił m.in. niezwykle ważną funkcję dyrektora Biura Kontroli Wewnętrznej PZU SA (od 2002 r., czyli w trakcie przejmowania spółki przez Eureko), działał też w branży sportowej (członek zarządu i udziałowiec firmy Polsport Serwis), motoryzacyjnej (członek rady nadzorczej spółki Auto-Barcelona), ekologicznej (wiceprezes i udziałowiec Nanopac Polska) i gazowej (członek rady nadzorczej firmy A.P.I. TESTO, budującej m.in. Gazociąg Jamalski). Jak sprawdziła „GP” – były żołnierz oddziału Y w latach 2002–2004 zasiadał również w radzie nadzorczej spółki Trilium Trade Oil, z którą związane były takie osoby jak Zbigniew Kulig (były właściciel firmy Pollex, znanej z afery paliwowej), Siergiej Stankiewicz i Aleksiej Kalioujnyi (Rosjanie z państwowego koncernu Łukoil) oraz Michał Buksiński (biznesmen robiący interesy m.in. z byłymi oficerami SB z Chełma).

  Głowacki dba także o swoich „następców”. W 2001 r. – niedługo po tym, jak parlament przyjął ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami – były szef WSI założył „ekologiczną” organizację Glob Polska, obsługującą firmy, które musiały dostosować się do nowych przepisów. W zarządzie Glob Polska znaleźli się m.in. Bożena Głowacka (ur. 1974 r., od 2004 r. jako Głowacka-Szwajca) i Maciej Szwajca (ur. 1977 r.) – według naszych informacji powiązani rodzinnie z kontradmirałem (Szwajca nie chciał odpowiedzieć na pytania „GP” w tej sprawie).

  W czerwcu 2009 r. Szwajca został prezesem PGE Serwis, która jest ważną spółką zależną przygotowywanej w tym roku do prywatyzacji Polskiej Grupy Energetycznej. 32-letni wspólnik Głowackiego objął to ważne stanowisko, choć z wykształcenia jest politologiem. Próbując dowiedzieć się czegoś o dorobku młodego prezesa PGE Serwis, natrafiliśmy na stronie Dziennik.pl – pod krytycznym felietonem Roberta Mazurka na temat gen. Jaruzelskiego – na komentarz z 2008 r. podpisany imieniem i nazwiskiem Macieja Szwajcy (i jego adresem e-mail). Oto jego treść: „Mam dopiero 30 lat, więc pewnie mniej niż Pan, ale chyba lepiej wychodzi mi obiektywizm w kwestii oceny dokonań pewnych osób w PRL-u. Polska Rzeczpospolita Ludowa była moją ojczyzną przez 12 lat zaledwie, ale była moją OJCZYZNĄ. Jakiej ojczyźnie miał służyć Jaruzelski??? [...] Człowieku, zanim napiszesz kolejny pean na cześć któregoś z bliźniaków i zanim kolejny raz spluniesz na kogoś pokroju Jaruzelskiego, zdywersyfikuj źródła swoich informacji na temat historii Polski. I zacznij myśleć, błagam!”. Zapytaliśmy Macieja Szwajcę o ten wpis. – Myśli pan, że dla działalności firmy ma znaczenie prywatna opinia człowieka, którą uzewnętrznił na forum? Czy dla pracowników jest istotne, jakie ma poglądy czy jak głosuje szef? – odpowiedział pytaniem na pytanie były wspólnik kontradmirała Głowackiego.

  Kazimierz z WSI i Tadeusz z podziemia

  Glob Polska, w której Głowacki działał ze Szwajcą, miała w latach 2003–2006 siedzibę przy ul. Hożej 35/18. Dziś pod tym adresem znajduje się spółka kontradmirała Bryza sp. z o.o. W jej sprawozdaniu za rok 2006 czytamy: „BRYZA prowadzi działalność w zakresie organizowania imprez sportowo-rekreacyjnych oraz świadczy usługi związane z edukacją sportową [...]. Spółka posiada stale rosnącą grupę stałych klientów, którzy już podczas kolejnego sezonu powracają do niej i korzystają ze świadczonych usług”.

  Jak się okazuje – na Hożą 35 powracają nie tylko klienci byłego szefa WSI, ale i działacze... niepodległościowej prawicy. To bowiem właśnie w siedzibie Bryzy odbywają się co miesiąc spotkania stowarzyszenia o nazwie Formacja Niepodległościowa (FN). Powołali je w 2008 r. działacze kilkunastu zasłużonych organizacji antykomunistycznych, m.in. KPN, Polskiej Partii Niepodległościowej, NZS, ROPCiO i „Solidarności Walczącej”. „Podejmujemy tę działalność, ponieważ nie godzimy się na to, aby jedynym dowodem naszej walki okazały się ubeckie donosy lub świadectwa ludzi złamanych i uwikłanych z komunizmem” – napisano w deklaracji założycielskiej FN.

  Dlaczego spotkania działaczy antykomunistycznego podziemia odbywają się w klubie oficera komunistycznej „wojskówki”, który w latach 80. kończył kurs GRU (sowiecki wywiad wojskowy), a w III RP robił interesy m.in. z Rosjanami z Łukoilu? Niewykluczone, że dlatego, iż jednym z biznesowych wspólników kontradmirała Głowackiego jest Tadeusz Stański – współzałożyciel KPN, potem działacz Polskiej Partii Niepodległościowej i (już w latach 90.) Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej. Stański – prywatnie przyjaciel Romualda Szeremietiewa – kieruje warszawską spółką Twm-Pustola, której wiceprezesem jest właśnie Kazimierz Głowacki. Według naszych informacji, obaj panowie znają się od lat 90., choć wśród kolegów z opozycji Stański nigdy się tymi kontaktami nie afiszował. Znajomość ta musi być jednak dość zażyła, skoro córka Stańskiego – Zuzanna – pisze w swoim CV na portalu Facebook, że pracowała przez rok jako... asystentka Głowackiego w spółce Bryza.

  Sam Stański nie chciał rozmawiać o znajomości z byłym szefem WSI, uznając, że nie mamy podstaw prawnych do zadawania mu takich pytań. Działalność Twm-Pustola skwitował następująco: – Nie prowadzimy żadnej aktywności. Proszę zadzwonić za dwa – trzy miesiące, wtedy będzie więcej wiadomo.

  Aktywnością imponuje za to biznesowy partner byłego działacza KPN – czyli kontradmirał Głowacki. Prócz bogatej działalności w wymienionych wcześniej przez nas spółkach oficer zajmuje się współpracą z dawnymi kolegami ze służb komunistycznych. Jak informowaliśmy niedawno w „GP”, były szef WSI był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia SOWA, które – według słów gen. Marka Dukaczewskiego – „ma zintegrować środowisko i przywrócić dobre imię WSI”. Głowacki jest też jednym z ekspertów Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych – wraz z takimi oficerami WSI jak gen.Bolesław Izydorczyk czy płk Mieczysław Koczkowski.


  Grzegorz Wierzchołowski, Maciej Marosz
 • @Piotr F. Świder
  Tworzymy zarzewie.
 • @autor
  "Niewątpliwe" to jest to:

  "Kaczyńskiego zirytowały także dostarczone przez partyjnych baronów propozycje list wyborczych. - Są idealne, jeśli chcemy przegrać - cytuje PAP jego słowa z posiedzenia kierownictwa partii."

  http://wyborcza.pl/1,75478,9881357,Prezes_karci_PiS.html
 • @Vars
  Popieram PiS, ale nie odmawiam dobrej intencji co do OLW i Ruchu Szeremietiewa. Taka jest demokracja. Ryzyko jak przy górskiej wspinaczce. Proszę sprawdzić gdzie w 2005 roku był Macierewicz, Olszewski i wielu ludzi z obecnego PiS, czy kręgów sojuszniczych do PiS.

  Był taki komitet podobny do Ruchu Szeremietiewa - Ruch Patriotyczny. Uzyskali 1%, pogorszyli na pewno o ten 1% wynik PiS. Ktoś ma żal do Macierewicza za to? Do Olszewskiego? Były i inne kanapy.

  Konsolidacja w 2007 NICZEGO NIE DAŁA, PiS wybory przegrał. Nawet na Węgrzech Fideszowi Orbana nie zaszkodził bardziej radykalny Jobbik. I Węgrzy będą mogli stopniowo głosować na Jobbik zamiast na socjalistów itd PiS musi mieć koalicjanta, nie wygra tak mocno jak Fidesz. Polacy nie ufają PiS-owi ponad te 35-40% i taka jest rzeczywistość. To są fakty.
 • @jakk
  = W PWP i PwP realizują się Polacy "z DOŻYNANEJ WATAHY"."Stare" i "młode" WILKI "nie muszą się zagryzać" :)
  Zdradzę więcej... Powinny się uczyć razem "jak przeżyć!". =

  Nie wątpię w dobre intencje wielu, nie koniecznie wszystkich. Najpierw dopilnujcie uczciwości wyborów, a jeżeli PiS nie dojdzie do władzy to wtedy będziecie mieli pole do organizowania swoich pomysłów.

  Dziękuję za przyjacielskie powitanie.
 • @radosław
  ="Za stary juz jestem, na nauki nowej ewangelii."=
  I ja też wywodząc się z zachodnich demokracji, również "niedoskonałych" jak PiS. Patrzmy na otaczające fakty, bez pobożnych życzeń, a zbliżymy się w myśleniu.
 • @carcajou
  "Tworzymy zarzewie."

  Rzekłbym inaczej: wierzycie, że macie drożdże do ciasta, a ja chcę zobaczyć to ciasto. Z jakiej mąki, czy nie ze sporyszem, ile go, czy starczy na upieczenie choćby jednego bochenka chleba, i.t.p.?

  A czemu nie? Na kandydatów będę głosował, ale tylko z mojego okręgu wyborczego... o ile tacy pojawią się, to może nawet doczekają się z mojej strony kilku testujących zacność i sprawność polityczną krytycznych wpisów.

  A poza tym, niezwykle ciekawy-m rezultatu.
 • @Vars
  Przyglądam się...
  Czekam na program. Przeczytam, ocenię, zobaczę... Mam spore wymagania /nie jestem odosobniona/, których PiS nie spełnił i nie spełni. Do tej pory zaciskałam zęby i na PiS głosowałam /na Lecha Kaczyńskiego - bez zaciskania zębów :)/.
  Proszę zauważyć, że w zasadzie ZAWSZE stawiano nas pod ścianą - musimy głosować na "jedynie słuszne" ugrupowanie, bo ... nastąpi koniec Polski. Teraz znowu mamy taką sytuację - być może prawdziwą. Nie wiem. I nie jestem pewna, czy PiS chce wygrać te wybory... Od jakiegoś czasu wątpimy w to. Poszukuję ugrupowania, które, oprócz oczywistych, polskich haseł, będzie miało na sztandarach obronę, zachowanie i rozwijanie polskiej WŁASNOŚCI /państwo jest bogate bogactwem swoich obywateli, a nie kolejnymi programami społeczno - gospodarczymi/ , w tym reprywatyzację. Od 22 lat z utęsknieniem czekamy na swoja ziemie etc. Chcę tym razem głosować na swoją własność. Z tego punktu ani ja, ani moja rodzina - nie ustąpimy. Proszę też zauważyć - PiS nie chce zwracania własności Polakom. To ma bardzo konkretne skutki. Pozwolę sobie polecić Panu 3 moje posty pt.: "Dlaczego w Polsce nie ma reprywatyzacji. UKRYTA PRAWDA".
  Jeżeli żadne z ugrupowań nie będzie za reprywatyzacją - zostajemy w domu. Po 22 latach - nikt mi nie wmówi, że białe jest czarne...
 • @Vars
  Mam wiecej niż 50 lat życia, więc nieco inaczej postrzegam rzeczywistość.

  Odniosę się do jednego - najważniejszego elementu: POLSKA WIELKI PROJEKT.

  Bo te uwagi tyczące politykierstwa - mnie nie interesują.

  Otóż polskość - to nie tylko zaścianek. To właśnie zarzewie WIELKIEGO PROJEKTU, który winien obejmować więcej niż Polskę rozumianą etnicznie, czy geograficznie. Nawet więcej niż tereny i wpływy Rzeczypospolitej.

  W tym zakresie , po rozmowie z Szeremietiewem, mamy podobne rozumienie tematu.
  Problem realizacji.
  PiS i Kaczyńscy "sprzedali" tę ideę USA i Izraelowi, kosztem Narodu.
  Nie sądzę, aby pod przewodnictwem PiS można było ją odtworzyć.

  Do ruchu PwP - mam zastrzeżenia tyczące braku otwarcia na inne środowiska - integracja w oparciu o podstawowe cele - to konieczność.
  Jeśli ten element zostanie przełamany - w pełni akceptuję ideę i uważam za godną wsparcia.
 • @Piotr F. Świder - widzowie zwsze byli "górą"
  Miłego OGLĄDANIA ... wiem, dołączysz potem :)
 • @KOSSOBOR
  "Proszę zauważyć, że w zasadzie ZAWSZE stawiano nas pod ścianą - musimy głosować na "jedynie słuszne" ugrupowanie, bo ... nastąpi koniec Polski. "

  Właśnie, ja już zaciskam zęby od 20 lat aż nabawiłem się szczękościsku.
 • @Krzysztof J. Wojtas
  "Do ruchu PwP - mam zastrzeżenia tyczące braku otwarcia na inne środowiska - integracja w oparciu o podstawowe cele"

  Spokojnie.

  I konsekwentnie: będą ci, co chcą być. Wóz albo przewóz: POLSKA W POTRZEBIE.
 • @Vars
  "Patrzmy na otaczające fakty, bez pobożnych życzeń, a zbliżymy się w myśleniu"

  Bardzo dziekuję za mądrą i pojednawczą wypowiedź.
  Własnie tak trzeba j.w.
 • @Vars
  Dziękuję za ten wpis. W tym temacie mamy takie same poglądy.

  Serdecznie pozdrawiam
 • @carcajou
  "...wiem, dołączysz potem :)"

  Napiszę kilka artykułów na temat - bez pośpiechu, bo to zły doradca. A po wyborach przedstawię dość interesujący i zupełnie nowy projekt. Teraz to najgorszy moment dla idei, które niosą nowe wartości i powinny zaistnieć w sferach świata zjawiskowego. Nie przy okazji gorączki walki o władzę i wpływy, lecz gdy gorączka opadnie i pojawi się perspektywa do długofalowej pracy pozytywnej dla demokracji, solidarności, własności, wolności, prawdy, pracy, sprawiedliwości...

  Mam nadzieję, że odniesiecie swój sukces i nie zaszkodzicie przy okazji PiS. A układ powyborczy będzie bardziej akceptowalny niż ten obecny.

  Jeśli czytałeś, co pisałem do tej pory, to nie masz problemów ze zrozumieniem tego komentarza. Nie jestem zainteresowany byciem politykiem... jestem natomiast zainteresowany projektami, które doprowadzą do głębokiej zmiany podejścia do polityki przez wyborców.
 • @BłękitnyOceanistniej
  Partner powinien to wyraźnie wyartykułować. np TAK, chcemy iść z PIS, chcemy iść razem, popieramy program PIS itp,
  Solidarność buduje Jedność".
  pozdrawiam
 • @Yurko
  "Partner powinien to wyraźnie wyartykułować. np TAK, chcemy iść z PIS"

  Nie ma partnera, bo nie ma wybrańców. Jakich wybierzemy wybrańców taki będzie Ruch. Pisałem o tym wielokrotnie, do tego często byłem opacznie rozumiany:

  "Ambitnym, lecz nieufnym do pomysłu Łazarza, ludziom z dalszych szeregów PiS [w znaczeniu: ambitnym ludziom popierających PiS - uzupełnienie z 12.05, godz. 11.14] (bo tu tkwi największe niezrozumienie) powiem od siebie jedno: skrewicie sprawę, jak nie będziecie kandydować na portaliku prawyborczym - macie wyjątkową szansę na autoprezentację.

  Wyborcom PiS mówię: skrewicie sprawę, jak nie przyciągniecie na portalik (umiejscowiony poza NE) swoich faworytów (z dalszych szeregów PiS [nie chodziło mi o partyjnych lecz o zwolenników i tzw. podżeganie do buntu - uzupełnienie z 12.05, godz. 11.14]. Jest was duża liczba - macie bardzo dużą szansę zdominować prawybory, a wyłonieni przez was ludzie będą mogli z faktem wyłonienia zrobić co zechcą ... np. rozejść się (a wcześniej zapelować do głosujących na nich, by ci aktywnie właczyli się w akcję pilnowania wyborów).

  Wszystko w waszych rękach.

  Prawybory ruszą prawdopodobnie za miesiąc więc już dziś rozmawiajcie ze swoimi kandydatami i ich zachęcajcie przedstawiając prawidłowo w czym rzecz.

  Proszę to co napisałem traktować nie jako wymądrzanie się pełnego złej woli, agenta, drugiej fali michnikowszczyzny, tańczącego na ICH grobach, rozbijacza prawicy, bo i tak byłem nazywany, jakiegoś Carcajou lecz głos za tym, by wilk był syty i owca cała."

  http://carcajou.nowyekran.pl/post/14003,11-05-spotkanie-rady-blogerow
 • @Piotr F. Świder
  Ja też nie startuję. Gdy usłyszałem (pomijam niezrozumienie wielu leśnych), że wszystko ukartowaliśmy z Łazarzem i że chcę się dostać do parlamentu na "krwi smoleńskiej" to odpuściłem. Niby mam grubą skórę i powinienem mieć to w nosie - te głosy "życzliwych", ale jednak nie.

  Na pewno nie tym razem, poczekam na ciebie, agencie Świder :)
 • @Piotr F. Świder
  =..."postanowiłem jednak obserwować nową inicjatywę bez emocji, traktując ruchy na Nowym Ekranie jako swoiste laboratorium demokracji.

  Cóż, pożyjemy - zobaczymy. To niezwykle interesujący eksperyment socjologiczny. "=
  Eksperyment jest naprawdę interesujący, lecz NIE PRZED wyborami. Lepiej na zimne dmuchać niż obudzić się z ręką w nocniku. Stawka jest zbyt wysoka a czas krótki żeby podchodzić do tego bez emocji. ;-)
 • @BłękitnyOceanistniej
  ="Obyś miał rację"=

  Wolałbym się mylić, lecz zdrowy rozsądek przeszkadza mi być optymistą w tej sprawie.

  A nazywać tylko trutniami bandę bez czci i honoru pazernych karierowiczów jest poważnym niedomówieniem.
 • @Miriam
  Długi lecz b. interesujący artykuł z GP, dziękuję. Nic z tych wiadomości normalnych ludzi dziwić nie może.

  Układy postkomusze nie są urojeniami p. J. Kaczyńskiego, którego "niezależny" sędzia chciałby wsadzić do sowieckiej psychuszki. Tylko to świadczy o śmiertelnej CHOROBIE państwa polskiego, jeżeli to w ogóle jest nadal państwem. O "wypadku" pod Smoleńskiem i "dochodzeniu" bratnich rządów nie wspominając.
 • @Vars
  " Stawka jest zbyt wysoka a czas krótki żeby podchodzić do tego bez emocji. ;-)"

  Stawka jest faktycznie zbyt wysoka. Ale ja mam wpływ mocno ograniczony, dlatego uznałem, że jeśli jest zdrowy duch, niech każdy kieruje się własnym rozumem i sercem.

  Po wyborach będziemy tworzyć nowy Ruch. Celowo nic nie piszę o wstępnych założeniach, credo i programie, na blogu. To zupełnie inna filozofia, zupełnie...inne podejście niż każde dotychczasowe. Gdybym dziś zaczął pisać, spaliłbym pomysł, który spotyka się w realu z dużym poparciem osób docierających do istoty polskich (i nie tylko) problemów.
 • @carcajou
  "Na pewno nie tym razem, poczekam na ciebie, agencie Świder :)"

  To musisz jeszcze chwilę poczekać. Jako agent 00 zamierzam bowiem mocno utajnić niektóre własne ruchy. :)

  Pozdrawiam
 • @carcajou
  Pamiętasz AWS? Z dużym obrzydzeniem głosowałam na to coś. W dzień po wyborach spotkałam sąsiadkę, zaangażowaną w Ojczyznę. Skakała z radości, bo "zwyciężyliśmy". Powiedziałam sceptycznie, że może za AWSu chociaż nie wywalą religii ze szkół... Następnego dnia Wittbrot,senator czy tam "cós" awuesowski powiedział publicznie, że religia to sprawa dyskusyjna w szkołach... czy jeszcze ostrzej. Nie pamiętam dokładnie, choć łajdak był rektorem Politechniki Gdańskiej.
  A potem okazało się, że cały AWS to jedno wielkie łajdactwo i agentura. Sam premier miał aż dwie ksywy, "Docent" i "Karol". Co skutkuje do dzisiaj wybitnym kundlizmem w UE .
 • @carcajou
  ="Niewątpliwe" to jest to:

  "Kaczyńskiego zirytowały także dostarczone przez partyjnych baronów propozycje list wyborczych."=

  Nie wynika nic dziwnego z relacji GW. W każdej partii powinna obowiązywać dyscyplina i lojalność dla JEDNEGO wodza. W sytuacji zdemoralizowanej znacznej części polityków goniących za osobistymi korzyściami, n.p. bezczelnych rozłamowców z PJN, których założycielka po kampanii wyborczej zdradza PiS, a później oświadcza, że "Zrobię wszystko, żeby PiS do władzy nie doszedł", mieć zaufanie do innych jest ryzykowne.
 • v@rs - blogujący PRZYJACIELU z Kanady :)
  Miłego popołudnia (u nas!)...
  "[...] Najpierw dopilnujcie uczciwości wyborów!".

  "U mnie!" wśród wyborców z ulicy Batorego i paru osób z Państwowego Instytutu Geologicznego... oraz "grupy osób dopisanych" wszystko się zgadza :)
  Gdzie indziej PILNOWANIE REGUŁ WYBORCZYCH też się "uszczelnia"...
  Bez podniesienia PRESTIŻU Mężów Zaufania oraz ich zaangażowania i dodatkowej obywatelskiej kontroli GŁOSY NIEWAŻNE będą nadal uchodzić za sfałszowane lub kupione :)
  Jak to wygląda w Kanadzie?... Gdzieś czytałem o 65% - 75% frekwencji.

  -"Niesforne Dziecię Gutenberga".
 • @Marek Kajdas
  ="PiS musi mieć koalicjanta, nie wygra tak mocno jak Fidesz. Polacy nie ufają PiS-owi ponad te 35-40% i taka jest rzeczywistość. To są fakty."=

  Fakty? Z szacunkiem... nikt dokładnie nie wie ilu zagłosuje na PiS. A koalicjant z wynikiem poniżej progu wyborczego (5%) nie będzie się liczył i z pewnością obniży szanse PiSu.
 • @KOSSOBOR
  ="ZAWSZE stawiano nas pod ścianą - musimy głosować na "jedynie słuszne" ugrupowanie, bo ... nastąpi koniec Polski. Teraz znowu mamy taką sytuację - być może prawdziwą. Nie wiem."=

  IMHO ta sytuacja jest groźniejsza niż większość Polaków to jest zdolna sobie uświadomić. PiS jako partia ma najniższy % skorumpowanych polityków i dąży do państwa prawa i sprawiedliwości. Co do tego nie ma wątpliwości. A tylko w praworzadnym państwie jest możliwe sprawiedliwe rozwiązanie problemów, n.p. reprywatyzacji.

  Bojkotowanie wyborów jest w demokracji nieodpowiedzialnością! Róbta co chceta...? NIGDY!
 • "Strzeżcie się agentur" - Józef Piłsudski
  STRZEŻCIE SIĘ AGENTUR (1)

  ...Gdy tematu dla dzisiejszego przemówienia szukałem, doszedłem do wniosku, że niedostatecznie w moich przemówieniach legionowych podkreśliłem jedną wielką prawdę naszego istnienia, naszej pracy, jedną prawdę naszego życia.
  Nie ma już chyba teraz żadnych wątpliwości co do faktu historycznego, który starałem się w poprzednich odczytach nieraz wyjaśnić, że wtedy w 1914 roku, kiedy wojna wybuchła na świecie i kiedy ludzie szli przelewać strumieniami i potokami swą krew dla takich czy innych celów, to między tymi celami nie było celu Polski. Nikt dla Polski krwi przelewać nie chciał i nikt celów politycznych związanych z Polską w początkach wojny nie stawiał i stawiać nie chciał.

  Myśmy, legioniści, zrobili ten wstęp do możliwości przelewania krwi za Polskę. Poszliśmy niewielką garstką ludzi, tym różniąc się od wszystkich innych, że swój niewielki strumień krwi, którąśmy mogli dać ze siebie, dać chcieliśmy dla Polski, nie dla czego innego.

  To jest nasza palma pierwszeństwa w pracy dla ojczyzny.

  Mieliśmy tę palmę pierwszeństwa. Staraliśmy się przekonać naszych rodaków, że jest rzeczą rozumną i rozsądną przelewać krew dla siebie, nie dla kogo innego...

  W pracy tej, która daje nam palmę pierwszeństwa, spotkaliśmy jednak natychmiast zjawisko, które spokojnie nazwę agenturami obcymi.

  Z natury rzeczy, ja, jako były Naczelny Wódz, który prowadził wojnę, wiem, co znaczy agentura i znam jej mechanizm pracy. Musiałem zetknąć się z taką pracą czy wtedy, gdy występuje ona jako obserwacja, czy też jako próba skłonienia do takich czy innych zmian, które byłyby potrzebne dla interesów armii i celów politycznych tego czy innego państwa.

  Nie dziwię się więc wcale, że do nas agentury się przyczepiły i że, obserwując nas, szły krok w krok za nami agentury obcych państw, agentury płatne, bo innej agentury świat nie posiada.

  Mieliśmy, naturalnie, agenturę obcą jednego z państw zaborczych, a wobec tego, że praca nasza, gdyśmy szli przelewać krew za Polskę, nie mogła nie przeczyć w różnym stopniu interesom państw zaborczych, które chciały, aby przelewano krew tylko za nie, a nie za co innego, agentura musiała stanąć w sprzeczności z naszymi dążeniami, musiała w interesach zaborcy nam szkodzić, aby nas w dążeniu do wielkości zatrzymać, aby nas usunąć od wielkości, aby krew przelana za Polskę nie była za wielką dla interesów zaborców. Stąd płynie to ciągłe szukanie ze strony zaborcy, ze strony jego agentur sposobu odebrania nam w miarę możliwości tych cech, które by nas charakteryzowały jako przelewających krew jedynie za Polskę, a nie za co innego.

  Wobec tego, że liczba nas, jako przełamujących nowe drogi, była względnie mała, że zatem ogół naszych rodaków z nami nie szedł, praca tej agentury była znacznie ułatwiona...

  W parze z tą agenturą austriacką szła agentura inna, agentura rosyjska, to jest tego państwa, z którym Austria i myśmy walczyli. Szła akurat w tym samym kierunku, także płatna, także czyniąca to, co obcy, zaborca od niej wymagał, pracująca nad obniżeniem naszej pracy, brukająca nas słowami, określeniami, abyśmy pociągającymi dla swoich rodaków nie byli.

  Jeżeli wezmę okres dowodzenia wami, okres, gdy byłem waszym reprezentantem, tak, jak mi on wygląda w moich przeżyciach, to śmiało i spokojnie stwierdzam, że bok w bok z nami szła zawsze jedna i druga agentura, służąc obcym, służąc zaborcy, który starał się obniżyć naszą wartość, zmienić nasze chęci, narzucić myśli inne, dla niego pożądane...

  Mogę panom z zupełną pewnością stwierdzić, że najsympatyczniej odnosili się do nas i najbardziej rozumieli naszą sytuację ci, którzy nigdy polskiego słowa nie umieli wymówić... Najwięcej znalazłem obrońców nie wśród kogo innego, jak wśród najbardziej nam obcych ludzi, którzy starali się jedynie o siłę i potęgę swego państwa, biorącego udział w wojnie.

  Proszę panów, agentury obce, to jest zjawisko stałe i codzienne, towarzyszące nam rok za rokiem, dzień za dniem, jest to część naszego życia tak wielka i tak starannie w stosunku do nas ułożona, iż nasza praca – że tak powiem – jest współbieżna z pracą agentur obcych.

  Obok palmy pierwszeństwa, którą my w stosunku do prawa Polaka przelewania krwi tylko za Polskę, a nie za co innego mamy, znajduję i inne zjawisko, które bardzo nieśmiało i bardzo powoli zaczyna nam sekundować... Jeżeli przypomnę sobie swoje wrażenia w tych ciągłych marszach i przemarszach przez najrozmaitsze części Polski, w tych stale zmienianych kwaterach, jeżeli zestawię sobie wszystkie wrażenia od 1914 do 1916 roku, w którym nasze marsze się skończyły, to znajduję tę narastającą prawdę, że coraz mniej byliśmy obcy dla swoich, coraz więcej zyskiwaliśmy sympatii i coraz więcej mocy. Szło to jednak okropnie powoli, szło tak powoli, że ręczę, iż niejeden z was w noce ciche i łzy przelewał swoje, i gorzkniał i gniewał się, i scyniczał zbyt szybko z powodu tego braku odczucia ojczyzny.

  Nazwałem was ongiś żołnierzami bez ojczyzny, trawestując w ten sposób wyrażenie Żeromskiego o dawnych legionistach, których nazwał żołnierzami-tułaczami.

  W okresie naszych marszów po Polsce narastały w stosunku do nas uczucia, szeptane nam do uszu. Szeptano je, bo ludzie bali się wówczas wszystkiego. Gdy sobie ten czas przypomnę, znajduję zawsze jakąś skromność Polski, bojącej się wszystkiego i wszystkich, bojącej się wyrzec jakiekolwiek słowo, którą stać było tylko niekiedy na ciche łzy rozczulenia. Na łzy takie same, z jakimi patrzyło się ongiś na zakazane obrazki, na malowanki rycerskie z czasów Napoleona, z czasów powstania listopadowego, na mundury z czerwonymi rabatami, przypominającymi ludowe stroje krakowskie, na wysokie czaka. Oglądano te malowanki z rozczuleniem, równocześnie zakrywając je szybko w strachu, że ktoś inny na nie spojrzy. Na widok ich brało jakieś rozczulenie, jakaś tęsknota zobaczenia malowanek na jawie, zobaczenia żywymi oczyma tego, o czym się śniło, o czym się szeptało. Sentymentalne serce mieliśmy zawsze, lecz sentymentalne w bezsilności.

  Gdy sobie przypomnę te lata, które przewojowaliśmy: koniec 1914 roku, rok 1915 i rok 1916, na który przypadają nasze ostatnie wielkie boje na Wołyniu, to znajduję bardzo powoli narastającą dla nas sympatię. Bardzo powoli poczęto otaczać nas nimbem bohaterstwa, niby nimbem szaleństwa, niby nimbem piękności jakiejś, nad którą łzy ronić trzeba, że jeszcze ją widzieć można.

  Mamy więc dwa zjawiska bardzo jaskrawe, z którymi idziemy w swojej pracy dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Przez 24 miesiące idziemy, mając obok i dokoła siebie agentury obce, starające się nas nieco obniżyć i zbrukać, starając się uczynić nas mniej pięknymi dla otoczenia, starające się zbrzydzić nas, ażebyśmy wzorem dla innych nie byli. Idziemy z palmą pierwszeństwa przelewania krwi za Polskę jako nieco odludki nieco opstrzeni ludzie. A obok tego mamy drugie zjawisko: narasta w stosunku do nas sentyment do bohaterstwa, do bohaterstwa jakby nieco nierozumnego. Odnoszą się do nas, jakbyśmy byli nieco tym pierwiosnkiem, który za wcześnie spod śniegu wyrósł i główkę swoją niepotrzebnie na mróz naraża, jakbyśmy byli nieco jak te ptaki przelotne, które przez jakąś omyłkę swego instynktu przylecą zbyt wcześnie, aby paść martwe w rodzinnym kraju, jakbyśmy byli nieco jak jacy spóźnieni wędrowcy dawnych czasów, jak mary przeszłości, przypominające dawnych marzycieli, niezłomnych rycerzy.

  Oto przeżycia moje z tych lat. Z jednej strony obce i płatne agentury, szukające obniżenia naszej wartości i naszej pracy, a z drugiej strony bardzo niejasne i bardzo nieliczne objawy współczucia dla naszej pracy.

  Jeżeli panowie wezmą następne czasy, będzie to okres nagłego wyrastania sprawy polskiej, okres, w którym po raz pierwszy zaczynają się sprawą polską zajmować wszędzie, gdy dawniej mówić o niej nie chciano. Dzieje się to dlatego, że państwa, które rzuciły w grę miliony istnień, na szalę wypadków miliardy złota, zatrzymały się w jakiejś dziwnej równowadze sił, bez możności z niej wyjścia. Jest to koniec roku 1916 i 1917. Idą te lata, gdy wrażenia ogólne nie dają możliwości sądu o zwycięstwie szybkim jednej strony walczącej nad drugą. Zaczyna się wtedy poszukiwanie jakiegoś ciężarka, któryby, rzucony na szalę, zaczął przechylać ją na tę czy inną stronę. Po dwóch latach dzikiej pracy wojennej, gdy wylano już olbrzymie morze krwi, gdy świat podzielono na to, co jest po jednej, i na to, co jest po drugiej stronie drutu kolczastego – gdyż już państw neutralnych brakło na świecie – gdy wciągnięto do boju świat cały, w gabinetach i dowództwach zaczynają szukać gwałtownie jakiegoś takiego ciężarka, który mógłby choć trochę zaważyć na szali, by ją nieco przechylić na stronę zwycięstwa.

  W poszukiwaniach tych poszukiwano i Polski.

  Moi panowie! Nie dziwię się, że państwa zaborcze tej kwestii nie chciały dotykać i długo się męczyły nad formułami, nad wymyśleniem jakiegoś takiego znaku na niebie i ziemi, ażeby Polska była i nie była, żeby jakoś można było za jak najmniejszą cenę wykpić się ze swej gwałtownej potrzeby poszukiwania choćby najmniejszego ciężarka.

  Jak powiadam, między innymi ciężarkami, które wyciągano czy to z lamusa przeszłości, czy to jako nowy zupełnie koncept, rzucono się i do sprawy polskiej. W ten sposób od końca 1916 roku zaczyna sprawa polska narastać, zaczyna być czymś, co ma cenę, o czym warto mówić. To, co stanowi Polskę, co stanowi polskie siły, zaczyna być jakąś wartością dla innych. Zarazem moi państwo zaczyna się nad nami zwycięstwo absolutne agentur. Nie dlaczego innego, jak dlatego, żeśmy niedostatecznie przez te dwa lata zyskali poparcie i siły ze strony naszego otoczenia, tak że nad nami, jako nad konkurentami łatwo przejść można było do porządku dziennego. Gdy tylko wiatrak polski zawiał, agentury wszystkich trzech stron poczuły – że tak powiem – żer, poczuły możność chwycenia atutów polskich w swoje ręce tak, by każdy, kto im płacił, był z nich zadowolony...

  Gdy tylko, powiadam, ważka polska zaczęła przechodzić z rąk do rąk, z papieru na papier, gdy pomiędzy komendami najrozmaitszych narodów kursować zaczęły papiery i projekty, związane z polską ważką, z polską wartością, gdy w tych papierach zaczęto mówić o możliwości zrobienia czegoś z Polski, od tej chwili zaczęliśmy spotykać już nie obserwację agentur, ale otwartą walkę z nami. Twierdzę, że druty kolczaste nie przeszkadzały wcale połączeniu agentur państw z sobą walczących. Mimo, że te mocarstwa walczyły między sobą, ich agentury były na tym odcinku zupełnie jednozgodne w pracy (2). Pragnęły one nas obniżyć, przełamać by dać zwycięstwo swej agenturalnej prawdzie...

  Do naszej palmy pierwszeństwa dołączyła się palma męczeństwa, gdyż nie ma wątpliwości, że nasza harda prawda, którąśmy przeciwstawili prawdzie agenturalnej, dała w rezultacie absolutne zwycięstwo agenturze. Zostaliśmy w tym starciu z agenturami pobici. Święcimy teraz dziesięciolecie Szczypiorna, dziesięciolecie Magdeburga, dziesięciolecie tych czy innych więzień, do których nas rozesłano...

  Wytłumaczyłem państwu powody i przyczyny, dla których ta kombinacja zjawiła się na świecie. Powtarzam: świat dochodził do równowagi i szukał jakiejś ważki, ażeby dać szybkie zwycięstwo. Świat męczył i dręczył się w wojnie i szukając tej wagi, natrafił na polską ważkę, czy trzy czy cztery łuty wartą – nie chcę mówić, jak ją rachowano – ważkę, która mogłaby przyczynić się do przechylenia szali na tę czy inną stronę.

  Spotykamy wówczas świat agentury, idący przeciwko nam całą siłą, całą parą, starający się nas zbrukać, pstrzący nas w ten czy inny sposób, abyśmy kwiatami polnymi nie pachnieli, abyśmy mniej byli piękni i ładni.

  Świat agentury odniósł zwycięstwo i to wtedy, gdy wyzyskanie sytuacji dla Polski stało się możliwe. I pod tym względem, powtarzam, nie ma różnicy pomiędzy światem agentur po tej stronie drutu czy po tamtej. Świat agentury szedł tą samą drogą, gdyż interesy zaborców w stosunku do Polski były jedne i te same czy po tej stronie drutu, czy po innej: jeżeli trzeba, żeby było coś z Polski, to niech to będzie jak najmniejsze, niech to będzie najmniej poważne i znaczne.

  Panowie! W całym naszym legionowym przeżyciu mamy palmę pierwszeństwa przelewania krwi za Polskę, wziętą przez nas w okresie, gdy nikt o Polsce nie chciał myśleć, a palma męczeństwa przychodzi wtedy, gdy o Polsce zaczynają mówić na świecie, gdy Polska staje się wartością, gdy poczyna mieć swoją cenę. Ja, jako reprezentant ówczesny Legionów, powędrowałem do Niemiec, do więzienia, a wielu z was powędrowało do mniej wygodnych ubikacyj. Mnie, jako generałowi, nie chciano robić zbyt wielkich przykrości i dawano mi życie generalskie w więzieniu, podczas gdy was czekały gorsze rzeczy – bo Szczypiorno, Benjaminów (3) nie należały do przemiłych ubikacyj. Tak samo w innych miejscowościach sekowano was należycie. Mnie sekowano, izolując absolutnie od świata, tak, ażebym swego wpływu nie mógł wywrzeć na nikogo.

  Sprawa polska tymczasem wyrastała coraz bardziej, wyrastała nie powiem ażeby przez nas, przez Polaków. Dlatego, że myśmy za mało usiłowań sami w to włożyli i przy tych powodziach krwi, które wylano w tym czasie na świecie, strumyczek polski, który – płynął wylaną krwią dla Polski; był zanadto znikomy i zanadto nieznaczny.

  Proszę panów! Nadchodzi koniec roku 1917 i cały rok 1918. Każdy z was żywo pamięta, jak sprawa polska szła już podskokami naprzód. Ile papieru zapisano wówczas o sprawie Polski we wszystkich gabinetach walczących państw. Ile projektów wydano, jak robić Polskę tak, aby jej nie było i ile najrozmaitszych dokonano usiłowań, aby to osiągnąć. To prawdopodobnie już przekracza rozmiar biblioteki wcale przyzwoitej. I pisano, i próbowano najrozmaitszych sposobów. Polska zaczyna być modna, zaczyna być kwestią, która jest dokuczliwa, gdyż trzeba wobec niej koniecznie zająć swoje stanowisko i trzeba koniecznie określić to stanowisko wszędzie, na całym bożym świecie.

  Zaczyna się okres, gdy za Polskę z musu leją krew inni, nie tylko Polacy, lecz prawie każde z państw walczących. Polska narasta jako pewnik, jako coś, co przychodzi, jako coś, co nadejdzie w tej czy innej postaci i co do życia ma prawo.

  Do pracy, związanej z wyzyskaniem tej wielkiej prawdy narastania sprawy polskiej idzie, moi panowie, tylko agentura. Polska jest mocno od tej pracy odsunięta. Agentury były wygodne. Agentura bowiem polega na tym, że jeżeli kto płaci, to służby za zapłatę wymaga i nie ma w czasie wojny, gdy panują dzikie prawa wojenne, prawa odmowy, gdy człowiek jest zapłacony. Gdy, proszę państwa, w roku 1918 po przyjeździe z Magdeburga stanąłem do pracy państwowej polskiej i gdy w tym samym mundurze, w którym tu przemawiam, reprezentowałem Polskę i formowałem wojsko już polskie, miałem wgląd w sprawy świata nieco głębszy, niż poprzednio, i mogę panów zapewnić, że agentury państwowe, które się o polską skórę targowały i które się o nią układały według własnej woli, miały głębsze znaczenie, silniejsze i pewniejsze niż wszystko, co agenturą nie było. Gdy przyszły historyk dostęp mieć będzie do tajnych archiwów poszczególnych państw – bo i te czasy zawsze nadchodzą – wtedy ujawnione będą być mogły dossiers, bo to tak technicznie się nazywa, każdego z płatnych agentów. Agentów określonych według ich ceny, według tego, ile kosztowali. Cena ich jak na giełdzie spada lub się podnosi. Gdyż to jest pewnik, że nikt nie chce płacić agentów za drogo. Agenci chcą podnieść i wyśrubować ceny za siebie i za swoją pracę, a odwrotnie, państwa szukają zbicia tej ceny, stawiając coraz silniejsze żądania. W tych dossiers znajdziecie nazwiska wielu waszych znajomych. Pracowano bowiem wtedy, rzucając sowicie pieniędzmi, jako systemem najtańszym wykpienia się ze sprawy polskiej, systemem, który państwo mniej kosztował, który, cynicznie mówiąc, był po prostu interesem. Mówię jako człowiek, który wie, jaka jest cena, którą się za te rzeczy płaci.

  Gdy więc legioniści zostali usunięci jako czynnik, brutalnym nad nimi zwycięstwem za pomocą więzień, cała praca polska i cała sprawa polska trafiła do rąk agentur, złożonych z Polaków, którzy pracowali na rzecz państw różnych, nieraz na rzecz kilku państw, gdyż to w końcu wojny zaczęło być zupełnie w modzie. Ten agent był cenny, który potrafił pracować na rzecz kilku państw. Każde z nich trochę on zdradzi i w ten sposób dowie się nieco danych, sprzedając je innemu państwu...

  Tymczasem wojna doprowadziła do tego, że w rozpędzie i poszukiwaniu sposobów osłabienia państw walczących płacono agentom szalone sumy, zaoszczędzając w ten sposób krwi ludzkiej. Szukano sposobów szkodzenia państwom najrozmaitszymi, najzłośliwszymi metodami, które opłacano pieniędzmi sowicie. Szukano bolączek państwa i rzucano agentury na to, aby znalazły sposób uderzenia w miejsce, gdzie boli, gdzie dostępu nie ma często bagnet, gdzie dostępu nie ma kula. Starano się zepsuć mechanikę państwa, z którym się walczyło, wprowadzając w nie coraz silniejszy rozkład. Przy ogólnym zmęczeniu wojennym szukano raczej rozkładu wewnętrznego przeciwnika i dlatego rzucano swych agentów w najbardziej bolesne dla państw walczących miejsca. Dlatego też żądano olbrzymich sum dla przekupienia ludzi, dla kupienia jakiegoś dziennikarza, dla kupienia jakichś panów, którzy by mogli szkodzić własnej ojczyźnie. Wyzyskiwano coraz to szybsze tempo męczenia się ludzi wojną, co otwierało drogi, które dawniej były zamknięte.

  Proszę państwa, w 1918 roku – zgodnie z piosenką legionową – „ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego”. Żywo pamiętam ten czas. Od tego czasu liczę swoje przeżycia największe i najcięższe. Od tego bowiem czasu zacząłem pracować na Państwo Polskie, stojąc na jego czele. Proszę państwa, ten dziki chaos, w który wpadłem po powrocie z Magdeburga, dziki chaos sądów, zdań, myśli, dziki chaos ugrupowań, dziki chaos, niemożliwy do ułożenia w jakiejkolwiek łamigłówce. Te dzikie rozbieżności były tak wielkie, tak olbrzymie, że uważam to za jeden z cudów talentu, że mogłem z tego chaosu wyprowadzić państwo na jakąś ścieżkę, gdyż wydawało się to wprost niemożliwością.

  Skarżymy się teraz na wielką ilość stronnictw. Cóż dopiero mówić o owych czasach, gdy stronnictwa składały się z czterech lub pięciu ludzi, zebranych w jakiejś knajpce. Mianowali oni siebie stronnictwem, odsądzali wszystkich innych nie tylko od wszelkiej cnoty i wartości, ale robili z nich ludzi potwornych zbrodni i zapowiadali, że za żadną cenę, za żaden skarb, za żadne pieniążki i za żadne rzeczy na świecie nie pójdą nigdy z nikim – prócz ze sobą, w pięciu – razem jedną ścieżką. Chaos słów był tak wielki, że gdyby nie moja mocna głowa, to bym doprawdy zwariował od wysłuchiwania jednego dnia pięćdziesięciu ludzi. Wszyscy bezsilni, nie poczuwający się do żadnej siły, a żądający wysłuchania ich recept zbawienia Polski, których sami nie byli pewni, ustępujący łatwo od każdego słowa, a za to tym zażarciej zwalczający obok mieszkającego sąsiada...

  Powiadam, zaliczam to do cudów swej pracy, że w tak dzikim chaosie wybrnąć mogłem, zmuszając Polskę do postawienia pierwszych swych kroków jako państwo. Całe moje przeświadczenie, które z tamtych czasów wyniosłem, było nie inne, jak to, że istnieje olbrzymia trudność doprowadzenia jakiejś narady z Polakami do końca. Męcząca to praca tak dalece, że wytworzyłem całe mnóstwo pięknych słówek i określeń, które po mojej śmierci zostaną, a które naród polski stawiają w rzędzie idiotów. Tak zniechęciły mnie rozmowy wspólne z dziesięcioma Polakami razem. Jakie cudackie argumenty wytaczano, ażeby zapomnieć o tych argumentach nazajutrz, aby mówić nazajutrz co innego w porównaniu z tym, co mówiono wczoraj. Jakie cudackie prawa myślenia wynajdywano, ażeby udowodnić, że ktoś jest tak winny, że trzeba go powiesić, zamiast z nim rozmawiać. Jak ciężko było dojść do jakiegoś rozstrzygnięcia w tej sytuacji, gdy się chciało pracować z innymi...

  Gdy kończyła się wojna, a Polska rodziła się wraz ze skończeniem wojny, kiedy cały świat pokój wyzyskiwał dla siebie, a myśmy o dwa lata dłużej w porównaniu ze światem wojować musieli, przyglądałem się bacznie, szukając ustawicznie stwierdzenia lub osłabienia prawdy, którą dotychczas, to znaczy do 1918 spotykałem. Prawdy, że naród polski jest słaby wewnętrznie, że z trudem zdobywa się na prawdy mocne, silne, samodzielne i dlatego łatwo służy obcym, dlatego nie widzi wstrętu do służby obcemu – a nie dla siebie jedynie – że zatem jest mniej wartościowy w porównaniu z innymi narodami, u których tego nie znajduję...

  Nigdy nie zapomnę wrażeń moich, jako Naczelnika Państwa, gdy nasz hymn narodowy, nasz sztandar narodowy był nieco śmieciuchem, rzuconym w kąt dla sztandarów obcych i dla hymnów obcych, tak, jakby Polacy pokazać chcieli, że to są mniejsze wartości, aniżeli wszystko, co nie jest polskie. Widziałem starania ustawiczne i stale idące bez ustanku w jednym i tym samym kierunku, aby agentury obce, płatne, były możliwie na górze państwa. Szły one krok w krok obok mnie jako Naczelnika Państwa, szukając wytworzenia kilku rządów w Polsce – obok rządów, stojących przy mnie – rządów agentur stojących poza mną. Widziałem uśmiechy reprezentantów obcych państw, gdy śmiało w oczy mi patrząc, mogli powiedzieć, że moje zamiary mogą być zniszczone zupełnie nie przez kogo innego, jak przez polskich agentów. Widziałem to, proszę państwa, i nieraz uciekałem ze swymi zamiarami do odległego pokoju, aby sekretów państwa nie wydać na rozszarpanie obcym. Uciekałem nieraz od moich najbliższych pomocników, dlatego, aby moje prawdy i moje zamiary nie były wydane na łup kogokolwiek bądź, byle był cudzoziemcem. Nigdy nie byłem pewien, że gdy piszę rozkaz, nie będzie on czytany prędzej w biurach wszystkich obcych państw, niż przez moich podwładnych. Nie byłem nigdy pewny, czy taki lub inny mój zamiar polityczny nie będzie natychmiast skontrolowany przez agentury państw obcych z taką siłą i pewnością, że musiałbym się go wyrzec.

  Jeżeli więc, panowie, pod względem tej szarej pracy, która niegdyś szła koło nas; koło legionistów, jako sentymentalna prawda niemocy i łezki ronionej, poprawiliśmy się znacznie, to nie poprawiliśmy się, moi panowie, pod względem agentur obcych, idących krok w krok za naszym państwem. Mówię to śmiało, gdyż jest to moja prawda, jako Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza podczas wojny, prawda, którą śmiało zostawiam historii, jako prawdę przeze mnie zbadaną aż do dna, a odczutą bardziej boleśnie, niż wszystkie inne prawdy.

  Mogę panom powiedzieć, że system moich kalkulacyj zawsze rozbijał się nie o co innego, jak o tę siłę agentur obcych, płatnych przez obcych dla szkodzenia Polsce, aby nie była ona zbyt silna, aby nie miała tej siły, jaką mogłaby mieć w tej czy innej chwili. Nieraz myślałem sobie, moi panowie, że tak wstrętnej prawdy żadne państwo nigdy w swoim życiu nie miało i gdy szukałem porównań historycznych, znajdowałem zawsze momenty upadku Polski, gdy, proszę panów, ludzie dzielili się pomiędzy sobą tylko tym, od kogo pensję brali, czy od protektorki Polski – imperatorowej Katarzyny II, czy od przyjaciela Polski – Fryderyka Wielkiego, czy od trzeciej konkurentki – Marii Teresy.

  Przypomnę tu jeden fakt, który żywo stanął mi w oczach, gdy oglądałem olbrzymi pałac (4) zbudowany przez księcia Sułkowskiego (5), jednego z najbardziej wykształconych magnatów polskich. Mógł on, z własnego skarbca łożąc, wybudować sobie olbrzymi pałac z 250 pokojami, a zatem sięgający do wielkości Watykanu. Mógł sobie pozwolić na taki zbytek w owych czasach, aby dla swoich koni kryte olbrzymie maneże budować. Magnat ten majątek swój chciał zostawić Komisji Edukacyjnej, a zatem dążył do kultury w Polsce, do jej podwyższenia, do jej ustalenia. I ten sam książę, Sułkowski wymieniony jest na liście pensjonariuszy Katarzyny II, jako pobierający rocznie 150 dukatów. On, człowiek, który taką sumę mógł przegrać codziennie w karty. Znaczy to, że on czuł się w obowiązku brania pensji od imperatorowej, jako jej sługa i pokorny wielbiciel. Powiem państwu, że ten obrazek z historii, który mi stanął w oczach, przypominał mi się ciągle, gdy byłem Naczelnikiem Państwa i Naczelnym Wodzem. Zdawało się niekiedy, że służba obcemu jest najbardziej honorowa, jest najbardziej zaszczytna, jest najbardziej narodowa...

  Gdy Polska się zaczyna, zaczyna się polepszenie stosunków. My, legioniści, nie jesteśmy wtedy wcale jedynymi Polakami, którzy krew otwarcie przelewali. Idzie za nami całe mnóstwo ludzi, tak, że w tej masie płyniemy i nie możemy brać na siebie przedstawicielstwa tej krwi, którą Polacy na polach bitew i w szalonych wysiłkach przelali.

  Lecz zwycięstwa nad agenturami nie odnieśliśmy wcale. Agentury, jak jakieś przekleństwo idą dalej bok w bok i krok w krok.

  Moi panowie, gdym wziął za temat tę prawdę, wybrałem ją rozmyślnie i nie dla czego innego, jak dlatego, aby kropkę nad „i” postawić, aby nie było powiedzenie, że my musimy menażować prawdy agentury. Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.


  Marszałek Józef Piłsudski


  --------------------------------------------------------------------------------

  1) Z przemówienia na Zjeździe Legionistów w Kaliszu 7 sierpnia 1927 r.

  2) Mowa o aktach Naczelnej Komendy Austriackiej i jej korespondencji z Naczelną Komendą Niemiec w sprawie polskiej. Dokumenty te zostaną wydane przez Instytut Józefa Piłsudskiego.

  3) W Benjaminowie zostali uwięzieni ci oficerowie legionowi – Królewiacy – którzy w 1917 roku odmówili złożenia „beselerowskiej” przysięgi.

  4) Mowa o pałacu w Rydzynie.

  5) Ks. August Sułkowski (1729-1786) wychowany na sposób cudzoziemski, służył najpierw dworowi wiedeńskiemu. Mianowany przez Stanisława Augusta pisarzem wielkim koronnym i drugim komendantem korpusu kadetów, oddał się na usługi Repnina i za jego protekcją został w 1768 roku wojewodą gnieźnieńskim. W 1776 roku został wojewodą kaliskim, w 1782 roku – wojewodą poznańskim. Był członkiem Komisji Edukacji Narodowej. Własnym kosztem założył w Rydzynie kolegium pijarów i szkołę kadecką dla ubogiej szlachty.  "Zeszyty Historyczne" 1986, nr 76, Instytut Literacki, Paryż, str. 3 – 13.


  Cyt. za:
  http://andsol.blox.pl/resource/1927.html


  ______


  Szanowny Varsie,

  Z głębi serca dziękuję za Pana słowa, za piękny tekst poświęcony dobru i przyszłość Naszej Ojczyzny. Bóg zapłać.  Nam nie potrzeba "Polski w Potrzebie", ale POLSKI WIELKIEGO PROJEKTU!

  Z uszanowaniem,
 • @Krzysztof J. Wojtas
  ="PiS i Kaczyńscy "sprzedali" tę ideę USA i Izraelowi, kosztem Narodu.
  Nie sądzę, aby pod przewodnictwem PiS można było ją odtworzyć."=

  Z szacunkiem, ale "polskości" ani innych rzeczy panowie Kaczyńscy nie sprzedali nikomu. Ani Izraelowi, ani dla USA. Z Amerykanami, jako realistyczni politycy, musieli współpracować dla dobra Polski. No, bo z kim? Z KGBowską Rosją... jak teraz?

  Polecam przeczytać POLSKA WIELKI PROJECT i przez to pozbyć się wątpliwości co do narodowego (nie szowinistycznego) programu.
 • @Vars
  System z jednym wodzem w Polsce się nie sprawdza - my jesteśmy szlachta.
 • @Autor
  Niech Pan tak bardzo się nie podnieca, bo nie ma czym. To po pierwsze. A po drugie, bo szkodzi zdrowiu.

  Można zgłaszać listy, jakie się chce. Można prowadzić kampanię wyborczą, jaką się chce. Można głosować, jak się chce. Można kolekcjonować fotografie upublicznionych kopii protokołów komisji wyborczych i liczby w nich podane liczyć, jak się chce. To wszystko nie ma żadnego znaczenia. To wcale nie wpływa na skład parlamentu przyszłej kadencji.

  Mandat parlamentarzysty dostanie ten i tylko ten, komu go da funkcjonariusz specsłużb mający login i hasło do programu komputerowego podającego wyniki głosowania. Skład parlamentu przyszłej kadencji zależy wyłącznie od specsłużb. Poza specsłużbami nikt nie ma żadnego wpływu.
 • @Piotr F. Świder
  ="Po wyborach będziemy tworzyć nowy Ruch. Celowo nic nie piszę o wstępnych założeniach, credo i programie, na blogu. To zupełnie inna filozofia, zupełnie...inne podejście niż każde dotychczasowe."=

  "Po wyborach" jest kluczowe dla odpowiedzialnego wobec Kraju działania. Życzę powodzenia!
 • @jakk
  ="Bez podniesienia PRESTIŻU Mężów Zaufania oraz ich zaangażowania i dodatkowej obywatelskiej kontroli GŁOSY NIEWAŻNE będą nadal uchodzić za sfałszowane lub kupione :)
  Jak to wygląda w Kanadzie?... Gdzieś czytałem o 65% - 75% frekwencji."=

  Zgoda! Ponad 12% "nieważnych" głosów w skali krajowej stawia praworzadność III RP i uczciwość wyborów w b. złym świetle. To nie zdarza się nawet w krajach z większością analfabetów.

  O wyborach w maju 2011 r. w Kanadzie napiszę w osobnym temacie.
 • @raven59
  Cieszę się z powodu widzenia tych spraw podobnie, czyli poprawnie. :-)
 • @Vars
  "Z szacunkiem, ale "polskości" ani innych rzeczy panowie Kaczyńscy nie sprzedali nikomu. Ani Izraelowi, ani dla USA. Z Amerykanami, jako realistyczni politycy, musieli współpracować dla dobra Polski. No, bo z kim? Z KGBowską Rosją... jak teraz?"

  Myślę, że taki sposób rozumowania dyskryminuje rozsądek oceny.
  Wysłanie wojsk do Iraku, Afganistanu - to ma być rozsądne w polityce narodowej? I zgodne z polską tradycją?
  Niech się pan zastanowi nad swoim rozumieniem tegoż. Polska wysłała swe wojska dla tłumienia wolności - jak najemne w służbie kolonizatorów.

  Czy w imię jakichś korzyści?
  A zgoda na lokalizację "tarczy" chroniącej USA - stwarzajacej zaś zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa? I jeszcze mieliśmy za to zapłacić.

  Pan jeszcze myśli po polsku?

  Dalej. Kto organizował wsparcie dla "pomarańczowej rewolucji" i ustawienie Juszczenki w roli prezydenta. W zamian tenże uznał Banderę za bohatera narodowego.

  Dziękuję za takie rozumienie patriotyzmu. Sugeruję dbanie o interes swojej ojczyzny i nie wtrącanie się w sprawy polskie.

  Albo przynajmniej próbę zastanowienia się nad swoimi poglądami.

  PS. Panu z kolei zalecam przeczytanie opracowania Cywilizacja Polska. Dostępna na polacy.eu.org
 • @Dariusz A. Jarębski
  To ja b. dziękuję Panu za artykuł, zrozumienie i miłe słowa.

  Jak widać NIC nie zmieniło się pod względem agentur nękających nas od dawnych czasów, tak mądrze opisanych przez Marszałka Piłsudskiego. Trudno pojąć, że zawsze znajdą się "rodacy" (a pfe!) gotowi do najniższej podłości - zdrady własnej Ojczyzny - dla korzyści osobistych. OHYDNE POTWORY!
 • @Grzegorz Rossa.
  ="Mandat parlamentarzysty dostanie ten i tylko ten, komu go da funkcjonariusz specsłużb mający login i hasło do programu komputerowego podającego wyniki głosowania."=

  Jeżeli jest aż tak źle, w co nie wierzę, to trzeba podając fakty podnieść alarm. Tylko jak udowodnić fałszerstwo i kogo powiadomić? Chociaż... w Polsce dzieją się inne "cuda", a Naród śpi, albo nie potrafi widzieć "robienia go w konia".
 • @Krzysztof J. Wojtas
  ="Dziękuję za takie rozumienie patriotyzmu. Sugeruję dbanie o interes swojej ojczyzny i nie wtrącanie się w sprawy polskie."=

  Używa Pan mocnych i obraźliwych słów, na które nie zasługuję. Pomimo życia daleko od Polski zawsze jej losy były i są bliskie memu sercu. Z moim doświadczeniem widzę sprawy światowe inaczej niż n.p. Pan. Nie twierdzę jednak, że zawsze mam rację. Wszyscy jesteśmy podatni na błądzenie...
 • @Vars: jak udowodnić fałszerstwo i kogo powiadomić?
  Po co? Po co przyjmować bitwę, którą wydają nam oni na ich terenie i na ich warunkach? Czy nie lepiej ich zmusić do przyjęcia bitwy, którą wydamy im my na naszym terenie i na naszych warunkach? Zwłaszcza, że wygraną mamy w kieszeni?

  http://grzegorz.rossa.nowyekran.pl/post/12720,michnik-przychodzi-noc-dlugich-nozy-czy-noce-moskiewskie
 • @Grzegorz Rossa.
  Przypominam sobie Pana artykuł. Wrogie siły są mocne, ale trzeba robić co prawe i mieć Nadzieję.
 • @Vars
  Na Rossę jednak jesteś za słaby :)
 • @Vars: Wrogie siły są mocne
  Dlatego z wrogami siłami nie należy naparzać się tam, gdzie one są mocne. A mocne są w działaniach specjalnych. Np. w fałszowaniu głosowania. W me®diach. Ale na szczęście nie wszędzie są mocne. Mają miejsca słabe. I w te ich słabe miejsca należy je lać. Takim słabym miejscem jest gospodarka, finanse.
 • @carcajou
  ="Na Rossę jednak jesteś za słaby :)"=

  Zdolność przekonywania ludzi do swoich racji nie jest moją cechą... Grzegorz mocno trzyma się swoich opinii i często ma rację.
 • @Grzegorz Rossa.
  Nawet z ich słabych miejsc reżimowcy doskonali w PR (płukaniu mózgów gawiedzi) potrafią wybrnąć n.p. fałszując dane statystyczne. ;-)
 • @carcajou
  ="System z jednym wodzem w Polsce się nie sprawdza - my jesteśmy szlachta."=

  Od czasów dobrego wodza - J. Piłsudskiego - tak jest. Obecnie prywata, warcholstwo, zdrada, itp. na górze przypominają czasy i zachowania szlachty przed rozbiorami. Teraz wóda się leje, telewizornia ogłupia, lud się śmieje bo niby wolny i... nie chce myśleć o przyszłości w obezwładnionym i zadłużonym kraju. :-(
 • @Vars
  Słowa mocne i , jak Pan zauważył, bliskie obraźliwych.
  Cenię precyzję wypowiedzi - i moja wypowiedź została właściwie zrozumiana.

  Jest pytaniem, czy "zasłuzył " Pan na takie słowa?

  W swej notce użył Pan formy jednoznacznie sugerującej negatywne skutki działań w kierunku tworzenia ugrupowania odrębnego od dotychczas istniejących. I właśnie to skłoniło mnie do tak ostrej uwagi. Gdyby Pan podał swoje przekonania w formie przypuszczenia i własnego przekonania - jako osoby o innej perspektywie widzenia spraw polskich - wszystko byłoby w porządku.

  Jedyne, co mogę napisać - proszę bardziej zwracać uwagę na forme wypowiedzi. Zwłaszcza, że wiek nie po temu.
  Dlatego podtrzymuję, że "zasłużył" Pan na te słowa, bo od osób z poza kraju, a czujących związek z Ojczyzną należy oczekiwać rad, a nie pouczeń.
 • @Vars
  Dzieje się tak, gdy "elity" są zaprzedane innym. Siłą Polski, a nie jej słabością, są zakorzenione w polskim charakterze godność, duma i egalitaryzm (wartości szlacheckie). Tą droga powinniśmy iść wtedy nic nas nie powstrzyma.
 • @Krzysztof J. Wojtas
  ="Jedyne, co mogę napisać - proszę bardziej zwracać uwagę na forme wypowiedzi. Zwłaszcza, że wiek nie po temu.
  Dlatego podtrzymuję, że "zasłużył" Pan na te słowa, bo od osób z poza kraju, a czujących związek z Ojczyzną należy oczekiwać rad, a nie pouczeń."=

  Łatwo Panu krytykować bez znajomości przedmiotu. Wielu Polaków z Polski nie rozumie, że po po wielu latach używania innego języka język polski staje się mniej doskonały. Tak jest ze wszystkimi emigrantami.

  Nie wiem o czym Pan mówi, że "wiek nie po temu". Jaki, kogo wiek?

  Ciekawi mnie też czy Pan daje mi rady, czy poucza? Wydaje mi się, że jednak poucza. Przepraszam za swoje błędy. Wydaje mi się, że nie są one aż tak złe w porównaniu do ortograficznych błedów prez. Komorowskiego.
 • @carcajou
  W/w pozytywne cechy Polaków są, niestety, dostrzegane dość rzadko. Zwłaszcza w młodym i średnim pokoleniu, a babciom "oświeceni/wykształceni" (kom. propagandą) chowali paszporty. Nie będzie łatwo iść naprzód, nawet z większościowym rządem PiS. Próbować trzeba, bo nic innego nie pozostaje!
 • @Vars: Nawet z ich słabych miejsc reżimowcy doskonali w PR (płukaniu mózgów gawiedzi) potrafią wybrnąć n.p. fałszując dane staty
  styczne. ;-)”
  ===============================================

  Jak się fałszuje światowe ceny węglowodorów? To po pierwsze. A po drugie, jeżeli Moskowia zdecyduje się powtórzyć numer z kontrolowanym rozpadem СССР, uzna, że w Polsce, jak na jej możliwości utrzymania, ma za dużo agentury wpływu, postanowi ją zredukować przez neutralizację i część swoich agentów spali podaniem do wiadomości publicznej części informacji z ich akt, to co jej zrobią?
 • @Grzegorz Rossa.
  PiS powołuje Korpus Ochrony Wyborów, więc chyba nie będzie tak łatwo oszustom fałszować.

  Szantaż skorumpowanych polityków teczkami KGB w krajach postkom. jest wielką bronią Rosji. "Nasi" złodzieje mają się czego bać, jak jaskrawo wskazuje uległość i czołobitność wasali po 10.04.2010 r.
 • @Emanuel Czyzo
  Całkowita zgoda! Po wygranych wyborach przez PiS będzie czas na uzupełnianie brakujących postulatów, tworzenie nowej prawicowej formacji.

  P.S. Miło mi widzieć Pana i tutaj. Do zobaczenia za miesiąc. :-)
 • @Vars: PiS powołuje Korpus Ochrony Wyborów, więc chyba nie będzie tak łatwo oszustom fałszować
  PiS mógłby zapłacić murzyńskiemu szamanowi za potrząsanie grzechotką. Z takim samym skutkiem. Opublikuję o tym tekst (post?).

  ===============================================
  „Szantaż skorumpowanych polityków teczkami KGB w krajach postkom. jest wielką bronią Rosji. »Nasi« złodzieje mają się czego bać, jak jaskrawo wskazuje uległość i czołobitność wasali po 10.04.2010 r.”
  ===============================================

  Tylko oni wiedzą, na kogo mają kompromaty. Kto jest „naszym” złodziejem i kto ma powody do obaw. Po fakcie dowiemy się, co na intrygowanie nam tylko wyglądało, bo faktycznie było uległością i czołobitnością wasala.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY